Portal Środa - 14 kwietnia 2021 Bernarda, Martyny, Waleriana      "Z każdej dobrej drogi można zbłądzić. Z każdej złej drogi można zawrócić". Aldona Różanek
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-03-03 Izba Cywilna Sądu Najwyższego pod koniec marca odpowie na pytania I prezes SN dot. frankowiczów

25 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytania dotyczące walutowych umów kredytowych. Frankowicze mają nadzieję, że orzeczenie rozwiąże choć część wątpliwości związanych z ich sytuacją finansową.


25 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytania zadane przez I prezes SN dot. frankowiczów i umów kredytowych. To sześć zapytań odnośnie m.in. kwestii zasadności roszczeń banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału czy rozbieżności dotyczącej sposobu rozliczania między stronami po unieważnieniu umowy kredytowej.– Pytania to szczególny tryb, który polega na tym, że SN usuwa rozbieżności, które się pojawiają w orzecznictwie – wyjaśnia prof. Jakub Szczerbowski, dyrektor w Biurze Rzecznika Finansowego.Rozbieżności, które powodują niepewność i wątpliwości klientów. Pod koniec 2020 roku Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała bankom przygotowanie umów ugodowych jako alternatywy dla ścieżki sądowej. Jednak zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i Viuro Rzecznika Finansowego zalecają ostrożność.– Banki oferują propozycje ugodowe z pewnym terminem ważności. Zwykle jest to termin przed datą orzeczenia SN, które ma zapaść. Zalecamy bardzo dużą ostrożność w przypadku rozważania tych ugód – mówi prof. Jakub Szczerbowski.Dyrektor w Biurze Rzecznika Finansowego zauważa, że orzeczenie, które zapadnie pod koniec marca, nie rozwieje wszystkich kontrowersji, ale będzie pomocne dla frankowiczów, którzy w obecnej sytuacji czują się zagubieni.– Nie było jeszcze takiego orzeczenia sądu, które by usunęło wszystkie występujące wątpliwości. Należy też pamiętać, że mamy jeszcze Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nadal bada zgodność interpretacji prawa z prawem unijnym – wskazuje prof. Jakub Szczerbowski.Frankowicze czekają na rozwiązanie. Sytuacja prawna wokół kredytów frankowych spowodowała, że wielu z nich ucierpiało na zdrowiu lub straciło życie – zauważa dyrektor w Biurze Rzecznika Finansowego.– Znane są nam też historie, gdzie rodziny się przez to rozpadają. Z tego punktu widzenia na pewno rozwiązanie problemu jest nie tylko kwestią finansową, ale też społeczną. O tej stronie problemu frankowego nie można oczywiście zapominać – zaznacza prof. Jakub Szczerbowski.Chęć zaangażowania w rozwiązanie tej społecznie ważnej kwestii wyraził też w ostatnim czasie Narodowy Bank Polski.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom