Portal Czwartek - 6 maja 2021 Beniny, Filipa, Judyty     
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-04-13 Lockdown niszczy wiele przedsiębiorstw. Część z nich nie może liczyć na wsparcie państwa

Przedłużające się obostrzenia gospodarcze mocno odczuwa wiele firm. Część z nich nie bezpośrednio dotkniętych ograniczeniami nie może liczyć na wsparcie. A inni, jak np. restauratorzy, są zamknięci kolejne miesiące. Posiłki mogą wydawać tylko na wynos. Nadzieję wiążą z otwarciem ogródków.


O złej sytuacji finansowej zakładów odzieżowych Tarnowskie Góry prezes Artur Morawiec mówił pod koniec marca. Wtedy zakład mógł jeszcze szyć niewielką ilość garniturów. Teraz w szwalni panuje cisza. Firmie grozi upadłość.– Nasi klienci, czyli sieci sklepów zlokalizowane w centrach handlowych, mają zamknięte sklepy, nie potrzebują towaru i nie kupują go od nas – powiedział Artur Morawiec, prezes zakładów odzieżowych Tarnowskie Góry.Na przymusowy urlop wysłano 250 pracowników. Pomimo rozszerzenia pomocy państwa o kolejne kody PKD szwalnia wciąż pozostaje bez wsparcia.– Naszym podstawowym PKD jest produkcja odzieży i nie jesteśmy ujęci w programach pomocowych. Piszemy pisma do ministra, do premiera i mamy nadzieję, że jednak nasza branża zostanie uwzględniona w pomocy – dodał Artur Zorawiec.Straty notuje sala bankietowa w Radziłowie w województwie podlaskim. Nie funkcjonuje w sumie przez pół roku.–  Straty są na poziomie 70-80 procent w porównaniu do ubiegłych lat, kiedy się dopiero rozwijaliśmy, a mieliśmy zamówienia wesel na 2,3 lata wcześniej – powiedział Krzysztof Danielewski, właściciel firmy cateringowej i sali bankietowej w Radziłowie. Krzysztof Danielewski dodał, że sala obsługująca przed lockdownem imprezy na ponad 500 osób otrzymała wsparcie 5 tysięcy złotych oraz 3-miesięczne zwolnienie z ZUS-u.


Od 2 tygodni ponownie zamknięty jest zakład fryzjerski Mirosława Konopko.– Muszę ponosić wszystkie opłaty: podatki od nieruchomości, ubezpieczenia wszelkiego typu, powiedzmy z ZUS-u jestem zwolniony czy nawet będę, mam nadzieję, że będę. […] Ja bym wolał pracować, wsparcie finansowe to jest tylko chwilowa zapomoga – wskazał Mirosław Konopko, właściciel zakładu fryzjerskiego w Białymstoku.Obraz pandemii i lockdownu w oczach każdego przedsiębiorcy jest inny. Jedni mieli poduszkę finansową, inni jej nie mieli. Dla jednych rządowa pomoc okazała się ratunkiem, dla innych była kroplą w morzu potrzeb. Restauratorzy wciąż mogą sprzedawać posiłki na wynos. Nadzieję dała im dwa tygodnie temu Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Pojawił się pomysł otwarcia ogródków.– Jestem zwolennikiem pomysłu, aby ogródki jak najszybciej otworzyć, gdy nastąpi ocieplenie, bo gospodarka tego potrzebuje, szczególnie dział gastronomii – zaznaczyła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.  Teraz Piotr Müller, rzecznik rządu, ostrożnie mówi o możliwym otwarciu ogródków na majówkę. Ma to zależeć od liczby zakażeń oraz przygotowania restauratorów. W 2020 roku był z tym problem.– Wiele osób, wiele firm pomimo jasnych instrukcji, w jaki sposób zachowywać dystans pomiędzy stolikami, czy w ogóle wolne stoliki, niestety tego nie przestrzegało – podkreślił Piotr Müller, rzecznik rządu w Polskim Radiu.Według ekonomisty prof. Tomasza Rachwała potrzeba stopniowego otwierania gospodarki. Otwarcie ogródków to dla niego lepsze rozwiązanie niż sprzedaż na wynos.– Jedzą na ławkach, widzimy to w parku w np. Krakowie, siadamy, gdzie możemy i jemy. Myślę, że o wiele lepiej udałoby się to zorganizować, gdyby to był ogródek w odpowiednich odstępach – powiedział prof. Tomasz Rachwał, kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.   Restrykcje obowiązują do 18 kwietnia, ale rząd nie wyklucza ich przedłużenia. Teraz pracuje nad  przedłużeniem pomocy na kwiecień, rozszerzając ją o 16 kodów PKD. Według rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza pomoc jest mocno okrojona. Obecnie to około 50 kodów.– Wszystkich kodów PKD jest 600, więc jeśli byśmy dopisywali, to podejrzewam, że trzeba byłoby prawie wszystkie dopisać, więc lepszym rozwiązaniem problemu jest to, co my proponujemy, czyli spadek obrotów – zaznaczył Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.Rzecznik chce, aby pomocą objąć wszystkie firmy ze spadkiem obrotów o 70 procent.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 11

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom