Portal Czwartek - 23 wrzesnia 2021 Bogusława, Liwiusza, Tekli     "Geniusz to nadprzyrodzona cnota pokory w dziedzinie myśli" - Simone Weil
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-07-26 Prof. M. O. Jędrysek: Polska w zakresie surowcowym powinna wykazywać jak największą niezależność

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju, na antenie Radia Maryja mówił o konsekwencjach, jakie nie tylko dla Ukrainy, ale również dla Polski i krajów bałtyckich będzie miało ukończenie Nord Stream 2. „Polska w zakresie surowcowym powinna wykazywać jak największą niezależność” – ocenił ekspert.


Sfinalizowanie politycznego i kontrowersyjnego projektu budowy Nord Stream 2 – mimo sprzeciwu wielu państw – będzie możliwe na mocy porozumienia, jakie ogłosiły Waszyngton i Berlin.


Prof. Mariusz Orion Jędrysek, odnosząc się do sytuacji, podkreślił, jak ważna jest niezależność w gospodarowaniu surowcami.– Sytuacja jest naprawdę trudna nie tylko dla Polski, ale i dla innych krajów. W polityce surowcowej, której ja byłem autorem, Polska miała być hubem będącym w stanie dystrybuować i mieć potężne zasoby magazynowe surowców, przede wszystkim ropy czy gazu w strukturach solnych, jakie można bardzo szybko odpompowywać. Dlatego w planach była zarejestrowana budowa wielu struktur gazowych w celu magazynowania ropy i gazu. Mieliśmy budować wtedy krótkie gazociągi do sąsiadów, ale to zostało przesunięte w czasie. Trudno mi powiedzieć, co teraz będzie – mówił były główny geolog kraju.Administracja prezydenta Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę porozumienie w sprawie Nord Stream 2. [czytaj więcej] W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i mają działać na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 25 lipca 2021

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom