Portal Czwartek - 23 wrzesnia 2021 Bogusława, Liwiusza, Tekli     "Geniusz to nadprzyrodzona cnota pokory w dziedzinie myśli" - Simone Weil
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-08-04 [TYLKO U NAS] Mł. bryg. A. Piętak: Wakacje to czas beztroskiej zabawy. Beztroska powoduje, że zapominamy o swoim bezpieczeństwie. Brawura bardzo często nas gubi

W czerwcu i w lipcu na wodach województwa kujawsko-pomorskiego utopiło się już dziewięć osób. Strażacy interweniowali blisko 110 razy. Czerwiec i lipiec to blisko 700 interwencji strażaków na drogach, ponad 400 osób rannych i 17 ofiar śmiertelnych. Wyjeżdżając w podróż wakacyjną, musimy pamiętać o bezpieczeństwie – przestrzegał mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.


Trwają wakacje, w czasie których wielu Polaków decyduje się na wyjazdy urlopowe. Często jednak wczasowicze zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze, w lesie czy nad wodą. Gość audycji podkreślał, że brawura, zmęczenie, pośpiech czy nerwy nie są najlepszymi doradcami i mogą doprowadzić do tragedii.– Wakacje to czas beztroskiej zabawy. Beztroska powoduje, że zapominamy o swoim bezpieczeństwie. W czerwcu i w lipcu na wodach województwa kujawsko-pomorskiego utopiło się już dziewięć osób. Strażacy interweniowali blisko 110 razy. Nie zawsze interwencje kończą się szczęśliwie. Nie tak dawno utonęło dziecko w powiecie grudziądzkim. Są to dramatyczne chwile, dramatyczne przeżycia. Musimy pamiętać o tym, że o swoje bezpieczeństwo powinniśmy zadbać sami. Oczywiście o bezpieczeństwo dbają też służby – mamy coraz lepszy sprzęt i coraz lepiej wyszkolonych ratowników – zaznaczył mł. bryg. Arkadiusz Piętak.


– Zwróćmy uwagę na to, czy kąpiemy się na kąpieliskach strzeżonych, czy niestrzeżonych; czy możemy się kąpać, czy nie. Zawsze musimy mierzyć siły na zamiary. Będąc nad wodą, pamiętajmy, żeby nie używać alkoholu. Jeśli widzimy osobę, która się topi, to musimy jej pomóc. Jak to zrobić, żeby samemu nie stać się ofiarą? Przede wszystkim zaalarmujmy wszystkich dookoła. Jeśli nie jesteśmy dobrymi pływakami i nie czujemy się na siłach, nie podejmujmy tego wyzwania. Nie wchodźmy do wody, ponieważ sami możemy stać się ofiarą. Rzućmy takiej osobie koło ratunkowe, linę itp. Zaalarmujmy służby – radził gość „Aktualności dnia”.Nie tylko nad wodą dochodzi do tragedii…– Czerwiec i lipiec to blisko 700 interwencji strażaków na drogach, ponad 400 osób rannych i 17 ofiar śmiertelnych. Wyjeżdżając w podróż wakacyjną, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Brawura bardzo często nas gubi. (…) Nierzadko jesteśmy przemęczeni podczas podróży, dlatego powinniśmy robić sobie przystanki – zalecał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.O zachowaniu bezpieczeństwa należy pamiętać także podczas pobytu w lesie, zwłaszcza w czasie upałów. Nie powinniśmy używać otwartego ognia, wyrzucać niedopałków papierosów czy rozpalać ognisk. Zgodnie z art. 30 Ustawy o lasach „na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego”. [czytaj więcej]– Jeżeli ściółka jest sucha, to jedna iskra może spowodować potężny pożar. Pamiętamy pożar w 1992 roku w Cierpicach, kiedy spłonęły blisko trzy tysiące hektarów lasu. (…) W lesie nie powinniśmy używać otwartego ognia, rozpalać ognisk czy grilla. Oczywiście istnieją takie punkty, ale wszystko musi odbywać się pod nadzorem leśników. Wcześniej trzeba to zgłosić. (…) Jeden niedopałek papierosa może spowodować wielką tragedię – zwracał uwagę rozmówca Radia Maryja.W ostatnim czasie w Polsce mieliśmy do czynienia z ulewami, burzami czy nawałnicami. Podczas występowania wszelkich zjawisk atmosferycznych czy anomalii pogodowych również należy pamiętać o zachowaniu ostrożności.– Wyjeżdżając na urlop, powinniśmy pousuwać wszelkie rzeczy z balkonów czy tarasów, które mogą zostać porwane przez wiatr i spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia. (…) Instalacja elektryczna powinna co roku przechodzić przegląd. (…) Jeżeli jesteśmy nad wodą i widzimy, że zbliża się burza, niezwłocznie wyjdźmy z wody – mówił mł. bryg. Arkadiusz Piętak.Całą rozmowę z mł. bryg. Arkadiuszem Piętakiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom