Portal Niedziela - 25 wrzesnia 2022 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-09-14 Białoruś cały czas prowokuje

NATO powinno zareagować na prowokacje Białorusi na polsko-białoruskiej granicy. Ogromne obawy ws. działań Mińska mają także Litwa i Łotwa.


Islamscy migranci są transportowani na Białoruś głównie z Bliskiego Wschodu.– Przede wszystkim z Iraku, a dalej są wypychani na terytorium Polski, Litwy i Łotwy. Ten proceder będzie trwał tak długo, jak długo władze białoruskie będą widziały możliwość wpływania na nasze państwa – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych na antenie Radia Maryja.A przede wszystkim będą widziały możliwość destabilizowania sytuacji przygranicznej – mówił ekspert ds. międzynarodowych.


Kraje bałtyckie też walczą z działaniami Alaksandra Łukaszenki.– To, co dzieje się na Białorusi, to hybrydowy atak na nasze granice, w którym jedno państwo porywa ludzi, daje im wizy, a następnie wpycha ich do obszaru przygranicznego. To właśnie robi teraz Białoruś – powiedział Artis Pabriks, minister obrony Łotwy.Pierwszym krajem, który odnotował dziesiątki prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, była Litwa.– Litwa podjęła decyzje o budowie muru na swojej granicy. Ma to być wysokie ogrodzenie z drutem kolczastym u góry. Dodatkowo kraje bałtyckie wezwały na pomoc siły Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej – przypomniał politolog Jarosław Komorniczak.Litwa otrzymała pomoc humanitarną już z 18 krajów UE. W kryzys włączył się też Frontex. Dodatkowym zagrożeniem są białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Zapad 2021, to m.in. dlatego na Litwie pojawili się eksperci NATO.„Przybycie zespołu NATO jest istotne nie tylko w rozwiązywaniu problemów spowodowanych agresją hybrydową. (…) Jest to też demonstracja, że w tej walce nie jesteśmy sami. Mamy sojuszników, z którymi ściśle współpracujemy i na których możemy polegać w sytuacjach kryzysowych” – oznajmił minister obrony Litwy, Arvydas Anuszauskas.Jarosław Komorniczak, wskazał, że żadne dotychczas użyte zabezpieczania nie są skuteczne w 100 proc.– Kluczowe jest wpłynięcie na Białoruś, aby zaprzestała działań, które w tym momencie podejmuje – podsumował politolog.Nie jest to jednak łatwe zadania – dodał.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom