Portal Niedziela - 25 wrzesnia 2022 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-09-14 [TYLKO U NAS] Red. W. Jakubik: Sytuacja związana z Nord Stream 2 jest przykładem, jak gaz jest używany zamiast czołgów przez Federację Rosyjską

Sytuacja związana z Nord Stream 2 jest przykładem, jak gaz jest używany zamiast czołgów przez Federację Rosyjską w celach wrogich wobec NATO, Unii Europejskiej i całego Zachodu. Tutaj mamy wielkie niezrozumienie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Polacy, niezależnie od barw politycznych, próbują to tłumaczyć. Nord Stream 2 jest zagrożeniem. To nie jest projekt biznesowy, ale czysta polityka – powiedział red. Wojciech Jakubik, redaktor naczelny branżowego portalu BiznesAlert.pl, ekspert ds. energetyki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.


Gazprom ogłosił, że Nord Stream 2 został ukończony i wkrótce zostanie oddany do użytku. Red. Wojciech Jakubik podkreślił, że media podały błędną informację, że przesył gazu ruszy 1 października.– Media podały błędną informację, że przesył gazu ruszy 1 października, ale Gazprom wskazuje, że wszystko zależy od niemieckiego regulatora, czy Nord Stream 2 zostanie podporządkowany prawu europejskiemu lub nie. Nawet jeżeli uda się go podporządkować, to niekoniecznie stanie się to 1 października. Poza tym potrzebna jest także certyfikacja techniczna, którą blokują obowiązujące sankcje amerykańskie, wykluczające firmy chcące certyfikować gazociąg. Te dwie przeszkody prawdopodobnie nie pozwolą rozpocząć dostaw wtedy, kiedy Rosjanie będą gotowi, bo oni mówią, że już są gotowi – zaznaczył redaktor naczelny branżowego portalu BiznesAlert.pl.Red. Wojciech Jakubik ocenił, że Gazprom ma bardzo dobrze rozwiniętą zdolność do pozyskiwania sojuszników.– Nord Stream 2 jest postrzegany w Niemczech jako sprawa czysto biznesowa. Częściowo jest to może nieznajomość faktów. Być może część opinii publicznej w Niemczech traktuje Gazprom jak każdą inną firmę. Gazprom finansuje zawody sportowe, różne drużyny piłkarskie, więc ma bardzo dobrze rozwinięty soft power i Niemcy nie mają złych doświadczeń z Gazpromem, jak Polska – wskazał gość audycji.


– Jeśli chodzi o władze w Berlinie, to mamy do czynienia z tłumaczeniem się, że jest to sprawa czysto biznesowa. W moim przekonaniu jest to szukanie wymówki, bo oczywiście sprawa jest ściśle polityczna, jest silnie koordynowana przez Berlin i Moskwę, o czym świadczą oficjalne dokumenty, które potwierdzają, że Nord Stream 2 jest tematem rozmów Angeli Merkel i Władimira Putina – dodał.Na arenie międzynarodowej Polska podkreśla, że Nord Stream 2 jest projektem czysto politycznym.– Nord Stream 2 jest projektem czysto politycznym, jak mówi Polska na arenie międzynarodowej, ale także Stany Zjednoczone, Ukraina, Litwa i wiele innych krytyków tego projektu. Nord Stream 2 może posłużyć do szantażu gazowego i to się dzieje. Już teraz jest on bronią gazową, ponieważ Rosjanie ograniczają podaż gazu na rynku europejskim, pomimo rekordów cenowych. Gdyby działali rynkowo, to za wszelką cenę chcieliby sprzedaż jak najwięcej gazu, bo jest dla nich świetna cena. Tymczasem Rosja nie śle więcej gazu przez Ukrainę, nie chcą rezerwować więcej przepustowości i mówią, że puszczą więcej gazu, jeżeli otworzą Nord Stream 2. To jest forma presji i szantażu – akcentował redaktor.Ekspert ds. energetyki ostrzegł, że szantaż jest skierowany przeciwko Europie Zachodniej.– Rosyjski szantaż nie jest już tylko skierowany przeciwko Ukrainie czy Polsce, ale przeciwko Europie Zachodniej. To jest chwytanie za portfel Europejczyków, którzy (jeżeli będą patrzeć tylko na pieniądze, a nie na wspólną politykę bezpieczeństwa) popatrzą na rachunek zysków i strat ceny gazu i będą lobbować za tym, aby Nord Stream 2 został uruchomiony – powiedział redaktor.Redaktor naczelny branżowego portalu BiznesAlert.pl podkreślił, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem.– Sytuacja związana z Nord Stream 2 jest przykładem, jak gaz jest używany zamiast czołgów przez Federację Rosyjską w celach wrogich wobec NATO, Unii Europejskiej i całego Zachodu. Tutaj mamy wielkie niezrozumienie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Polacy, niezależnie od barw politycznych, próbują to tłumaczyć. Nord Stream 2 jest zagrożeniem. To nie jest projekt biznesowy, ale czysta polityka – podsumował gość audycji.Całą rozmowę z red. Wojciechem Jakubikiem można odsłuchać [tutaj].


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom