Portal Wtorek - 26 pazdziernika 2021 Ewarysta, Lucyny, Lutosławy     "Swoją radość można znaleźć w radości innych; to właśnie jest tajemnicą szczęścia" - Georges Bernanos
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-09-21 Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu DPS-ów

Rząd pracuje nad zmianami w funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej. Opieka nad seniorami i niepełnosprawnymi ma być świadczona w miejscu zamieszkania.


Rząd zapowiedział odejście od opieki w dużych instytucjach na rzecz zapewnienia wsparcia w miejscu zamieszkania. Takie jest główne założenie „Strategii rozwoju usług społecznych” – mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.– To tylko jeden z elementów „Strategii rozwoju usług społecznych”, która zawiera rozwiązania dotyczące dzieci, pieczy zastępczej, osób bezdomnych, osób niepełnosprawnych i osób chorych psychicznie – powiedział Stanisław Szwed dla Newseria.pl.Rząd chce rozwijać sieć mieszkań treningowych, które będą zwiększać samodzielność. Ze strategii wynika, że funkcja DPS-ów ma się zmienić. Będą one realizowały również usługi krótkoterminowe i codzienne. Potrzebujący mogliby liczyć na pomoc w miejscu zamieszkania.– Wiemy, że trzeba to udoskonalać, poprawiać, żebyśmy ciężar opieki przenosili na opiekę w miejscu zamieszkania poprzez programy np. „Opieka 75 plus”, czy programy dot. asystencji osobistej, czyli możliwości maksymalnego wykorzystywania opieki w miejscu zamieszkania – zaznaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej.Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwijane będzie również, przy współudziale DPS-ów, mieszkalnictwo wspomagane. Powstaną centra usług społecznych, które z założenia mają łączyć usługi z wielu obszarów.– Chcemy to rozszerzać, żeby osoba, która zgłosi się do centrum, uzyskała szeroką informację, skorzystała z opieki pomocy społecznej, zdrowotnej czy jeszcze jakiejś innej – podsumował Stanisław Szwed.Strategia przewiduje także rozwijanie opieki wytchnieniowej, czyli usług, które mają odciążyć opiekunów osób niesamodzielnych np. poprzez zapewnianie czasowego zastępstwa.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom