Portal Piatek - 28 stycznia 2022 Agnieszki, Kariny, Lesława     "Czas nie jest klepsydrą, która przesypuje piasek, lecz żniwiarzem, który wiąże snop" - Antoine de Saint Exupery
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-11-24 Unia Europejska zrobiła zbyt mało, aby wesprzeć Polskę wobec sytuacji na granicy z Białorusią

Parlament Europejski nie pozwolił na wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w czasie debaty o kryzysie migracyjnym i działaniach Białorusi. Unijne instytucje do tej pory nie zrobiły za wiele, aby pomóc ustabilizować sytuację.


Parlament Europejski debatował we wtorek na temat kryzysu migracyjnego na wschodnich graniach Unii.– To jest atak na nasze wspólne granice europejskie i potępiamy ten atak. Nie pozwolimy białoruskiemu reżimowi, aby nas zastraszył – mówił przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.Zamykanie szlaków tranzytowych i nowe propozycje sankcji na białoruski reżim – to wszystko, co do tej pory zrobiła UE w sprawie kryzysu migracyjnego. Komisja Europejska deklaruje, że zaproponuje umieszczenie na „czarnej liście” przewoźników zaangażowanych w ułatwianie przemytu lub handlu ludźmi.– Jest to cyniczny szantaż, przyniesie odwrotny skutek, bo cała UE jednoczy się w solidarności z Polską, Litwą oraz Łotwą. Europa podejmuje działania na czterech polach: wsparcie humanitarne, sankcje przeciwko ludziom i białoruskim instytucjom i sankcje przeciwko przewoźnikom oraz ochrona granic – wskazała przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.Te słowa o solidarności przewodniczącej Komisji kłócą się z zablokowaniem wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w PE. Stanowisko szefa polskiego rządu przedstawił europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko. Mateusz Morawiecki wskazał siedem kroków, które trzeba wykonać, by ustabilizować sytuację.– Na wschodnich granicach UE toczy się regularna bitwa o przyszłość Europy – czas najwyższy, żebyśmy sobie to uświadomili – zaznaczył w swoim stanowisku premier Mateusz Morawiecki.  Dlatego polski rząd podkreślił, że nie może być żadnych ustępstw wobec białoruskiego reżimu. Rosja i Białoruś przekroczyły wszelkie granice i na więcej nie można pozwolić.– Po drugie – nic o nas bez nas. Każda próba rozwiązania konfliktu musi bazować na porozumieniu. Każda próba negocjacji z pominięciem niektórych państw to sukces Putina – wskazał w stanowisku szef polskiego rządu. Polski rząd zwrócił także uwagę na potrzebę solidarność wobec wspólnego zagrożenia. Podkreślił, że trzeba skończyć mówić o sankcjach i zacząć je wprowadzać. Ważne kwestie to także współpraca transatlantycka, wspólna polityka energetyczna, a także solidarność z krajami dotkniętymi neoimperialną polityką Rosji, które nie należą do UE.


Z kolei była premier, europoseł Beata Szydło, przestrzegała przed sprowadzaniem tego, co dzieje się na wschodnich granicach UE, do kryzysu humanitarnego.– W obliczu tak poważnych kryzysów mówienie o praworządności czy sprowadzenie wojny hybrydowej na wschodniej granicy UE do kryzysu humanitarnego, jest wyrazem niezrozumienia albo też po prostu politycznego zacietrzewienia, które niektóre grupy tutaj od dawna reprezentują. Polska i kraje bałtyckie bronią dziś bezpieczeństwa i suwerenności UE – akcentowała Beata Szydło.Na to, co dzieje się na wschodnich granicach, musimy bowiem patrzeć w szerszym kontekście – zwrócił uwagę prof. Tomasz Kubin z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.– To nie jest tylko problem humanitarny. Ten aspekt oczywiście jest bardzo istotny, ale musimy też umieć pokazać sprawę jako zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, całego regionu i granicy zewnętrznej UE – podkreślił prof. Tomasz Kubin.Polska, Litwa, Łotwa i Estonia oczekują dziś konkretów ze strony UE – zaznaczyli we wspólnym stanowisku przewodniczący parlamentów tych krajów.– Oczekujemy na propozycje Komisji Europejskiej dotyczące dostosowania ram prawnych UE za pomocą konkretnych środków i odpowiedniego wsparcia finansowego w celu poprawy bezpieczeństwa granic, a tym samym wzmocnienia zewnętrznych granic UE – mówiła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.  Ofensywę dyplomatyczną ws. kryzysu migracyjnego cały czas prowadzi premier Mateusz Morawiecki. To z jego inicjatywy zostało zwołane posiedzenie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy V4 wyrazili dziś pełną solidarność z Polską. Wyrazili dziś gotowość do wsparcia Polski od strony logistycznej i personalnej.– Rozpoczęliśmy bardzo szeroką ofensywę dyplomatyczną i polityczną nie tylko wśród krajów UE, ale również na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej, po to, żeby z partnerami z różnych stron świata rozmawiać o łagodzeniu napięć i aby ten kryzys nie eskalował – wskazał premier Mateusz Morawiecki.We wtorek szef polskiego rządu spotkał się także w Zagrzebiu z premierem Chorwacji. Z kolei jutro uda się do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.


To dobry kierunek działań. Polska powinna maksymalnie umiędzynarodowić ten konflikt – ocenił prof. Robert Alberski.– Wszelkie oddziaływania czy naciski polityczne na Łukaszenkę, który w jakiś sposób ten kryzys napędza, stworzył go i decyduje o jego dynamice, zawsze będą bardziej skuteczne, jeżeli ten nacisk polityczny będzie wywierać nie tylko Polska i kraje nadbałtyckie, ale im więcej tych państw, które się do tego przyłączą, tym lepiej – wyjaśnił politolog.Kryzys migracyjny wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki to dziś ogromne wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Wyzwanie, któremu unia sprosta pod warunkiem, że będzie solidarna.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom