Portal Sobota - 20 sierpnia 2022 Bernarda, Sabiny, Samuela     "Co skraca mi czas - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!" - Johann Wolfgang Goethe
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-01-13 Min. J. Sasin: Łączny koszt polityki klimatycznej w wydaniu ,,Fit for 55" nie do udźwignięcia dla Polski

Koszt polityki klimatycznej w wydaniu „Fit for 55” do 2030 r. to 2,4 bln zł. Jak podkreślił, wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, to koszt nie do udźwignięcia dla Polski. Polityk odniósł się raportu ekspertów Banku Pekao SA, który pokazuje, jaką cenę zapłaci Polska za zaostrzenie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej z 40 do 55 procent.W ocenie analityków w porównaniu do obecnych regulacji UE, realizacja forsowanego przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55” będzie nas kosztowała ok. 190 mld euro więcej.


Minister Jacek Sasin zauważył, że obecna polityka klimatyczna Unii Europejskiej już ma ogromny wpływ na problem wysokich cen energii elektrycznej, wynikający przede wszystkim z rosnących opłat za emisję CO2.


Jak podkreślił, nowe ambitne cele klimatyczne są dla Polski nie do przyjęcia.– Łączny koszt polityki klimatycznej w wydaniu „Fit for 55” do 2030 roku wynosi 2,4 bln zł. Jeśli popatrzymy na to, że budżet Polski wynosi niecałe 500 mld zł, to zobaczymy, że jest to koszt nie do udźwignięcia dla Polski – wyjaśnił minister aktywów państwowych.Wicepremier Jacek Sasin zwrócił też uwagę, że środki z Unii Europejskiej, które na razie są blokowane przez Brukselę, tylko w części pokryją koszty transformacji energetycznej w Polsce.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom