Portal Niedziela - 29 maja 2022 Benity, Maksymiliana, Teodozji      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-01-18 Od 1 lutego uszczelnione zostaną przepisy o zakazie handlu w niedziele

Od 1 lutego w życie ma wejść nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Nowe przepisy mają zapobiec m.in. otwieraniu sklepów wielkopowierzchniowych pod pretekstem działalności pocztowej.


Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę była wprowadzana stopniowo od marca 2018 roku. W 2020 r. sklepy mogły przyjmować klientów w 7 niedziel. W przepisach były jednak luki, co nagminnie wykorzystywały sieci handlowe.– Teoretycznie można tam nadać paczkę, ale wiadomo, że ta usługa jest wprowadzona tylko po to, żeby obiekt był otwarty i żeby handlował – zwróciła uwagę Krystyna Telepska, prezes zarządu spółki Kupcy Dominikańscy.W myśl obecnie obowiązujących przepisów, zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje działalności pocztowej, cukierni, stacji paliw, sklepów z prasą czy kawiarni. Swobodę intepretowania przepisów ma zakończyć nowelizacja ustawy.– Taka placówka musi w 40 proc. sprzedaży netto wykazać sprzedaż np. usług świadczonych zgodnie z ustawą o placówkach pocztowych, a więc usług pocztowych – wyjaśnił przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.Przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedzielę mają wejść w życie  od 1 lutego.– Z jednej strony jest to bardzo dobre, ponieważ jako społeczeństwo będziemy mieli więcej czasu dla siebie, dla rodziny, a z drugiej strony może przyjdzie jakieś zastanowienie, że niedziele jednak trzeba spędzać w inny sposób niż dotychczas – wskazał socjolog dr Jakub Koper.Choć na razie pracodawcy międzynarodowi, którzy mocno lobbowali pracujące niedziele, milczą. Niewykluczone, że dalej będą szukali sposobu, by ominąć obowiązujące ograniczenia w handlu w niedzielę.– Uważam, że w tej ustawie powinny się znaleźć bardzo duże sankcje, a więc kary za ewentualne obchodzenie przepisów – powiedział Alfred Bujara.Jak zaznaczył, takie rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest np. w Niemczech.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom