Portal Niedziela - 25 wrzesnia 2022 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-05-13 Finlandia i Szwecja chcą dołączyć do NATO

Prezydent Finlandii, Sauli Niinistö, przedstawi dziś stanowisko dotyczące ewentualnego przystąpienia kraju do NATO. Finlandia i Wielka Brytania podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Podobny dokument Wielka Brytania podpisała ze Szwecją.


Opinia prezydenta kraju ma duże znaczenie w debacie publicznej, jeśli chodzi o przystąpienie do NATO. To prezydent razem z rządem decyduje o złożeniu wniosku w tej sprawie. Klauzula wzajemnej obrony w Pakcie Północnoatlantyckim oznacza, że w razie ataku na jedno lub więcej sojuszników, będzie oznaczał atak na wszystkich członków NATO.– Pomijając to, że w Finlandii wszyscy dorośli potrafią strzelać i potrafią bronić ojczyzny jednak mimo wszystko wiedzą, że w starciu z Federacją Rosyjską mieliby być może mniejsze szanse niż teraz Ukraina. W związku z tym przystąpienie do NATO, to dobry ruch – podkreślił dr Piotr Gawryszczak, politolog.O wejście do NATO zabiega także Szwecja.– Liczę na to, że decyzja władz NATO będzie w miarę szybka i te państwa zostaną przyłączone i wtedy kordon sanitarny, który był przy powstawaniu Związku Sowieckiego czy komunistycznej Rosji tej chwili się zawiązuje, czyli Rosja będzie odgrodzona od normalnego świata, przynajmniej od świata zachodniego, wszystkimi państwami – dodał dr Piotr Gawryszczak.W środę Finlandia i Wielka Brytania podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa.  Podobną umowę Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, podpisał wcześniej z premier Szwecji.– Od dalekiej północy po kraje bałtyckie i dalej, nasze siły zbrojne będą wspólnie szkolić, działać i ćwiczyć, łącząc nasze zdolności obronne i bezpieczeństwa oraz formalizując przyrzeczenie, że zawsze będziemy pomagać sobie i innym. (…) Współpraca ogromnie zwiększa bezpieczeństwo Finlandii. (…) Dla nas wejście do NATO nie byłoby przeciwko nikomu. Myśląc o członkostwie w NATO, chcielibyśmy maksymalizować nasze bezpieczeństwo – zaznaczył Boris Johnson.Prezydent Finlandii przedstawi dziś swoje stanowisko ws. przystąpienia do NATO. Z kolei Szwecja stanowisko w kwestii przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego  ma złożyć do połowy maja 2022 roku.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 12


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom