Portal Piatek - 1 lipca 2022 Bogusza, Haliny, Mariana      "Radość przeżywa się tylko w tedy, gdy sprawia się ją innym". Karl Barth
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-05-28 M. Małecki: Orlen połączony z Lotosem i PGNiG wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie

Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, wskazał, że fuzja Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski. Polityk mówił w Sejmie o połączeniu Orlenu, Lotosu i PGNIG. Zaznaczył, że budowa silnego multienergetycznego koncernu leży w interesie naszego kraju.


Wiceszef resortu aktywów państwowych wskazał, że Polska jest ostatnim państwem Unii Europejskiej, w którym rywalizują ze sobą dwie firmy paliwowe należące do Skarbu Państwa. Polityk wyjaśnił, że w rozmowach ze sprzedawcami ropy jeden duży koncern ma znacznie większe możliwości negocjacji niż dwie mniejsze firmy.


Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, podkreślił, że połączenie Orlenu, Lotosu i PGNIG będzie wyjściem naprzeciw potrzebom transformacji energetycznej.– Koncern, którego przychody przekroczą 200 mld zł, a wskaźnik ebidta 20 mld zł, będzie mógł bardzo mocno angażować się w proces transformacji energetycznej. Orlen połączony z Lotosem i PGNiG wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie. Tą drogą poszły inne kraje: Norwegia, Francja i Włochy. W polskim interesie jest konsolidacja spółek paliwowo-gazowych wokół Orlenu. Jeśli zostawimy Lotos samemu sobie, to przy spadającym popycie na produkty naftowe będzie on w fazie schyłkowej – podkreślił wiceszef resortu aktywów państwowych. 


Wiceminister Maciej Małecki odniósł się też do wysokich cen paliw. Podkreślił, że marża na stacjach Orlenu jest minimalna, a podwyżki to m.in. skutek wojny na Ukrainie i drożejącego dolara. Zaznaczył, że ceny paliw w Polsce są na najniższym poziomie w Unii Europejskiej.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 26


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom