Portal Niedziela - 25 wrzesnia 2022 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-06-23 Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się przeciwko odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Proponowane przepisy wprowadzają zmiany w awansie zawodowym. 


Posłowie wprowadzili do noweli sześć poprawek, korygujących zawarte w projekcie zapisy. Za przyjęciem nowelizacji wraz z poprawkami głosowało 18 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Wcześniej komisja odrzuciła wnioski Koalicji Obywatelskiej ws. odrzucenia projektu nowelizacji w całości oraz o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.


Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski podczas obrad podkreślał, że zmiany w Karcie Nauczyciela mają m.in. uprościć i odbiurokratyzować system awansu społecznego.– Nauczyciel będzie miał zdecydowanie mniej obowiązków biurokratycznych, mniej dokumentacji, mniej sprawozdań. (…) Tak naprawdę powinien wykazać się umiejętnością pracy z uczniami, a szansą na to, aby sprawdzić jak jest do tego przygotowany, są lekcje praktyczne w pierwszych dwóch latach i przed oceną na stopień awansu nauczyciela mianowanego. Ważne jest także wykazanie przed komisją egzaminacyjną, że nauczyciel realizował w trakcie okresu stażowego zadania, które należą do ustawowych obowiązków nauczyciela – wyjaśnił Dariusz Piontkowski.Projekt zakłada m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu nauczycieli. Formalnie pierwszym stopniem awansu ma zostać „nauczyciel mianowany”.


Nowela przewiduje też, że wychowawca rozpoczynający pracę ma odbyć przygotowanie do zawodu ze wsparciem mentora w wymiarze ok. 4 lat.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 21


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom