Portal Sobota - 20 sierpnia 2022 Bernarda, Sabiny, Samuela     "Co skraca mi czas - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!" - Johann Wolfgang Goethe
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-07-01 NSA podtrzymał nieważność deklaracji sprzeciwu wobec ,,ideologii LGBT" zaskarżonych przez RPO. Mec. J. Kwaśniewski: To kaganiec nałożony na samorządy lokalne

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne od orzeczeń unieważniających uchwały w sprawie ideologii LGBT w gminach Serniki, Osiek, Klwów oraz Istebna. Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy prawomocnie utrzymał uchylenia takich uchwał przez wojewódzkie sądy administracyjne.


W uzasadnieniu wyroku dot. gminy Serniki sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak stwierdziła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny prawidłowo uznał, iż zaskarżona uchwała ingeruje w godność i życie prywatne mieszkańców, którzy identyfikują się jako osoby LGBT. Skargi kasacyjne w tym przypadku złożyła zainteresowana gmina, prokuratura oraz Instytut „Ordo Iuris”.


Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes „Ordo Iuris” mówił, że orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego to pewien „kaganiec nałożony na samorządy”.To jest w pewnym sensie klęska samorządności lokalnej, bo odebranie lokalnym radnym możliwości wyrażenia opinii w sprawach społecznie doniosłych, również w formie nawet niewiążących uchwał i deklaracji, to jest istotne organicznie wolności samorządowych przez sądy. To nie jest rola sądów. Szkoda, że w tym kierunku poszedł Naczelny Sąd Administracyjny. Na skalę całego kraju jest to pewien kaganiec nałożony na samorządy lokalne, które będą musiały ze zwiększoną ostrożnością przegotowywać swoje dokumenty i akty – wskazał mec. Jerzy Kwaśniewski. 


Deklaracje sprzeciwu wobec ideologii LGBT trafiły do sądu po zaskarżeniu ich przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W sumie dotyczyło to dziewięciu spraw. Pięć z nich wciąż pozostaje do rozpatrzenia przez NSA. Instytut „Ordo Iuris” podkreślił, że uchwał nie należy mylić z Samorządowymi Kartami Praw Rodzin, których nikt nie zaskarżył.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 29


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom