Portal Środa - 7 grudnia 2022 Agaty, Dalii, Sobiesława     
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-08-05 W życie weszły unijne przepisy o ochronie tożsamości dzieci

W życie weszły przepisy rozporządzenia Bruksela II B. Dotyczy ono m.in. ochrony dzieci w transgranicznych sporach rodzicielskich.


Jednym z priorytetów polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest troska o ochronę praw polskich dzieci, nie tylko tych w kraju, ale również poza nim. Nie było to do końca możliwe w przypadku dzieci nieletnich, które za granicą umieszczane były w domach dziecka czy w instytucjonalnej bądź prywatnej pieczy zastępczej. Sprawy te regulowane są  bowiem przez porządki prawne danych państw.– Przypominacie sobie Państwo paski alarmujące w mediach o zabieraniu polskich dzieci, umieszczaniu w miejscach, gdzie nie mogły mówić w języku polskim – mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.Właśnie dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło walkę na forum UE, by przyjęty został przepis o zachowaniu tożsamości dzieci – ich religii, kultury, pochodzeniu. Ta walka po kilku latach zakończyła się sukcesem. W środę przepis wszedł w życie.– Dzisiaj, szanowni Państwo, jeżeli dziecko polskie znajduje się w innym kraju, jeśli toczy się sprawa dotycząca tego dziecka, jeżeli to dziecko trzeba umieścić w pieczy zastępczej, to sąd danego państwa, który rozstrzyga tę sprawę, będzie musiał zwrócić się do polskiej placówki dyplomatycznej – powiedział Michał Wócjik.Konsul, który zajmuje się ochroną dzieci, będzie musiał się zwrócić do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. To właśnie polski resort będzie szukał rodziny dla takich dzieci.– To jest wielki sukces Polski. Tak powinno negocjować, twardo negocjować, twardo  – podsumował wiceszef resortu sprawiedliwości.Razem z Polską za przyjęciem przepisu ochrony dzieci w transgranicznych sporach rodzicielskich postulowały Węgry i Łotwa.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl,


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom