Portal / Dom i rodzina Poniedziałek - 30 stycznia 2023 Martyny, Macieja, Teofila     "Prawdziwie pięknym jest to, co czyni człowieka lepszym" - Anne Louise Stoel-Holstein
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Człowiek to nie surowiec do badań
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
120 zł na każde dziecko
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

LPR chce, by Sejm zobowiązał rząd do blokowania rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do finansowania z funduszy europejskich badań na komórkach macierzystych, pobranych z ciał poczętych dzieci. W Sejmie trwają właśnie prace nad projektem uchwały krytykującej rezolucję PE. Głosowanie nad nią ma się odbyć pojutrze.

"Instrumentalne wykorzystanie ciała ludzkiego i niszczenie życia poczętego jest drastycznym naruszeniem praw człowieka. Nie można go usprawiedliwić żadnymi okolicznościami i należy tych praktyk zaniechać, niezależnie od intencji, dla których są podejmowane" - głosi projekt uchwały. Jak zaznaczył na wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie eurodeputowany LPR Maciej Giertych, rząd Niemiec jest zobowiązany przez Bundestag do blokowania rezolucji PE. Dlatego, jego zdaniem, w uchwale Sejmu należy zobligować rząd polski, aby dołączył do Niemiec i innych krajów, które będą gotowe blokować rezolucję PE na poziomie Rady Ministrów Unii Europejskiej.
W czerwcu Parlament Europejski przyjął zasady finansowania z budżetu UE projektów badawczych w latach 2007-2013 (tzw. siódmy program ramowy). Chodzi o nieco ponad 50 mld euro. Program obejmuje badania z użyciem komórek macierzystych - zarówno dorosłych, jak i zarodkowych - na które przeznaczone zostanie 0,1 proc. środków programu. Nadal będzie obowiązywała zasada, że unijne środki będą mogły służyć do finansowania takich badań w tych krajach członkowskich, gdzie są one dozwolone, ale naukowcy mają podlegać rygorystycznej kontroli, zgodnie z krajowymi przepisami. Z funduszy tzw. siódmego programu ramowego nie będzie można finansować badań zmierzających do klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych, zmiany dziedzictwa genetycznego człowieka. W badaniach finansowanych ze środków UE zakazane ma być też tworzenie ludzkich embrionów jedynie do celów badawczych lub do celów pozyskiwania komórek macierzystych. Sejm ma się zajmować projektem uchwały w czwartek, głosowanie zaplanowano na piątek.
Anna Skopinska

"Nasz Dziennik" 2006-07-19

© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom