Portal / Dom i rodzina Poniedziałek - 30 stycznia 2023 Martyny, Macieja, Teofila     "Prawdziwie pięknym jest to, co czyni człowieka lepszym" - Anne Louise Stoel-Holstein
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
Człowiek to nie surowiec do badań
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
120 zł na każde dziecko
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

Nowelizację ustawy o planowaniu rodziny rozważa Ministerstwo Zdrowia. Z taką sugestią zwrócił się do niego resort nauki. Nowe zapisy miałyby dotyczyć zakazu badań z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów.

"Należałoby rozważyć nowelizację ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w taki sposób, żeby wprowadzić wyraźny zakaz prowadzenia badań naukowych z użyciem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych" - czytamy w notatce Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, sporządzonej po włączeniu przez Radę Ministrów Unii Europejskiej do VII Ramowego Programu Badań i Rozwoju na lata 2007-2013 badań z użyciem ludzkich embrionów.
Właściwy organ do podjęcia zmian w ustawie z 1993 r. to Ministerstwo Zdrowia. - Jest to sugestia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a decyzja w tej sprawie należy do rządu ze wskazaniem na ministra zdrowia jako właściwego ze względu na działy administracji i zakresy odpowiedzialności. Niezbędna jest również opinia Rządowego Centrum Legislacji - po to, by ocenić obecny stan prawny i określić decyzje, jakie należałoby później podjąć - powiedział nam Paweł Mikusek z departamentu informacji i promocji ministerstwa nauki.
- Będziemy rozważali kwestię nowelizacji ustawy, ponieważ w ogóle pracujemy nad sprawami dotyczącymi przeszczepów, banków tkanek, badań nad krwią pępowinową czy komórkami macierzystymi. Przy tym chcielibyśmy przejrzeć pod tym kątem wszystkie obowiązujące w Polsce akty normatywne, żeby były one kompatybilne i zbieżne z uchwałą Sejmu, będącą reakcją na zgodę Rady Ministrów UE na płacenie za badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z płodu ludzkiego - wyjaśnia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Przy projekcie współpracować ma resort nauki.
Ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w art. 1 wyraźnie formułuje zasadę, że każde życie ludzkie podlega ochronie: "prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej". Jak czytamy w notatce ministerstwa nauki, z tegoż zapisu można wyprowadzić wniosek o zakazie badań naukowych z użyciem komórek macierzystych pobranych w prenatalnej fazie rozwoju dzieci, ponieważ prowadzą one nieuchronnie do likwidacji zarodków ludzkich.
- Moim zdaniem, obecna ustawa o ochronie rodziny jest wystarczająca, jeżeli chodzi o zakaz prowadzenia zarówno doświadczeń, jak i badań naukowych na komórkach macierzystych. Natomiast gdyby się okazało, że są jakiekolwiek wątpliwości i nowelizacja ustawy w takim kierunku byłaby potrzebna, to oczywiście jestem za tym, by to uregulować. Prawdopodobnie chodzi o działanie wyprzedzające głosy, które będą kwestionowały regulacje ustawowe, zakaz badań na zarodkowych komórkach macierzystych. Zanim pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy jest to regulowane w polskim prawie, czy nie, należałoby to uszczegółowić - tłumaczy Dariusz Kłeczek, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rodziny.
Magdalena M. Stawarska, Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2006-08-02
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom