Portal / Dom i rodzina Niedziela - 29 maja 2022 Benity, Maksymiliana, Teodozji      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
Człowiek to nie surowiec do badań
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
120 zł na każde dziecko
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

Nowelizację ustawy o planowaniu rodziny rozważa Ministerstwo Zdrowia. Z taką sugestią zwrócił się do niego resort nauki. Nowe zapisy miałyby dotyczyć zakazu badań z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów.

"Należałoby rozważyć nowelizację ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w taki sposób, żeby wprowadzić wyraźny zakaz prowadzenia badań naukowych z użyciem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych" - czytamy w notatce Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, sporządzonej po włączeniu przez Radę Ministrów Unii Europejskiej do VII Ramowego Programu Badań i Rozwoju na lata 2007-2013 badań z użyciem ludzkich embrionów.
Właściwy organ do podjęcia zmian w ustawie z 1993 r. to Ministerstwo Zdrowia. - Jest to sugestia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a decyzja w tej sprawie należy do rządu ze wskazaniem na ministra zdrowia jako właściwego ze względu na działy administracji i zakresy odpowiedzialności. Niezbędna jest również opinia Rządowego Centrum Legislacji - po to, by ocenić obecny stan prawny i określić decyzje, jakie należałoby później podjąć - powiedział nam Paweł Mikusek z departamentu informacji i promocji ministerstwa nauki.
- Będziemy rozważali kwestię nowelizacji ustawy, ponieważ w ogóle pracujemy nad sprawami dotyczącymi przeszczepów, banków tkanek, badań nad krwią pępowinową czy komórkami macierzystymi. Przy tym chcielibyśmy przejrzeć pod tym kątem wszystkie obowiązujące w Polsce akty normatywne, żeby były one kompatybilne i zbieżne z uchwałą Sejmu, będącą reakcją na zgodę Rady Ministrów UE na płacenie za badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z płodu ludzkiego - wyjaśnia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Przy projekcie współpracować ma resort nauki.
Ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w art. 1 wyraźnie formułuje zasadę, że każde życie ludzkie podlega ochronie: "prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej". Jak czytamy w notatce ministerstwa nauki, z tegoż zapisu można wyprowadzić wniosek o zakazie badań naukowych z użyciem komórek macierzystych pobranych w prenatalnej fazie rozwoju dzieci, ponieważ prowadzą one nieuchronnie do likwidacji zarodków ludzkich.
- Moim zdaniem, obecna ustawa o ochronie rodziny jest wystarczająca, jeżeli chodzi o zakaz prowadzenia zarówno doświadczeń, jak i badań naukowych na komórkach macierzystych. Natomiast gdyby się okazało, że są jakiekolwiek wątpliwości i nowelizacja ustawy w takim kierunku byłaby potrzebna, to oczywiście jestem za tym, by to uregulować. Prawdopodobnie chodzi o działanie wyprzedzające głosy, które będą kwestionowały regulacje ustawowe, zakaz badań na zarodkowych komórkach macierzystych. Zanim pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy jest to regulowane w polskim prawie, czy nie, należałoby to uszczegółowić - tłumaczy Dariusz Kłeczek, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rodziny.
Magdalena M. Stawarska, Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2006-08-02
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom