Portal / Dom i rodzina Poniedziałek - 30 stycznia 2023 Martyny, Macieja, Teofila     "Prawdziwie pięknym jest to, co czyni człowieka lepszym" - Anne Louise Stoel-Holstein
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
Technologia w służbie życiu
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Człowiek to nie surowiec do badań
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
120 zł na każde dziecko
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

Z prof. dr hab. Ewą Helwich, konsultantem krajowym ds. neonatologii i kierownikiem Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, rozmawia Magdalena M. Stawarska

Jak powinna wyglądać optymalna ochrona dziecka w prenatalnej fazie jego życia?
- Na pewno kobieta powinna wykonywać badania ultrasonograficzne w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży, żeby ocenić prawidłowość rozwoju dziecka i stwierdzić, czy są ewentualnie jakieś wady, które wymagają dalszego postępowania. Istotne znaczenie mają też dieta matki i jej tryb życia. Oczywiście przebieg ciąży wymaga cały czas kontroli lekarskiej, a w sytuacji, kiedy wystąpią jakieś nieprawidłowości, konieczna jest już opieka wielospecjalistyczna.


W jaki sposób postęp wiedzy i technologii medycznej ułatwia rozpoznawanie chorób matki i dziecka przed urodzeniem i tuż po nim?
- Ogromne znaczenie ma tutaj diagnostyka obrazowa typu USG czy rezonans magnetyczny. Dzięki tym technikom można bardzo wiele zobaczyć jeszcze przed urodzeniem dziecka. Największy postęp to możliwość diagnostyki obrazowej rozwoju płodu i śledzenie całej ewolucji tego rozwoju, w wyniku czego można leczyć choroby matki, które mają negatywny wpływ na rozwój dziecka. Wcześniej matki nie miały takiej szansy. Wiąże się z tym leczenie przed wejściem w stan ciąży i bardzo dokładne leczenie podczas jej trwania. Proces leczenia jest nastawiony na to, żeby rozwój dziecka był jak najbardziej prawidłowy.

Dlaczego tak ważne jest wprowadzanie nowych technologii terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych u najmniejszych pacjentów?
- Stosowanie nowoczesnych terapii jest bardzo istotne, ponieważ daje nam możliwości, dzięki którym nie przeoczymy tego, co można skorygować w okresie przedporodowym i okołoporodowym. Daje nam również możliwość określenia, gdzie i w jakich warunkach powinien odbyć się poród. Aby w sytuacjach, kiedy rozwój dziecka nie jest optymalny i występuje jakaś patologia, poród był możliwie oszczędzający i odbył się w takim miejscu, gdzie będzie można zająć się dzieckiem od razu po urodzeniu, czyli np. tam, gdzie znajduje się oddział intensywnej terapii, chirurgia noworodka czy kardiochirurgia, w zależności od tego, czego takie dziecko wymaga. Niestety, takie możliwości dają tylko szpitale wysokospecjalistyczne. Szanse noworodka na przeżycie i niezaburzony rozwój w przyszłości są znacznie większe niż wtedy, kiedy się tego wszystkiego nie wie przed urodzeniem i poród następuje w najbliższym szpitalu. Niewątpliwie to zwiększa szanse na pomyślne rozwiązanie całej złożonej sytuacji.

Dziękuję za rozmowę.
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom