Portal / Dom i rodzina Poniedziałek - 30 stycznia 2023 Martyny, Macieja, Teofila     "Prawdziwie pięknym jest to, co czyni człowieka lepszym" - Anne Louise Stoel-Holstein
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Człowiek to nie surowiec do badań
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
120 zł na każde dziecko
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

LPR zaapelowała do wszystkich posłów o poparcie dla wprowadzenia do konstytucji zapisu, chroniącego życie od momentu poczęcia.

 

Głosowanie stosownej poprawki w parlamencie ma odbyć się za 10 dni. Apel ogłosił podczas konferencji prasowej w Częstochowie lider partii, wicepremier, minister edukacji Roman Giertych. Podkreślił, że wprowadzenie konstytucyjnej ochrony życia będzie wypełnieniem jednego z przyrzeczeń Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście odnowionych w sobotę na Jasnej Górze.

Giertych chciałby, aby inicjatywa miała charakter ponadpartyjny, a zmiana konstytucji wynikała - jak mówił - ze "świadomej, wyważonej i odpowiedzialnej decyzji całego Sejmu i całego Senatu". Zaapelował do posłów z różnych klubów, aby dodatkowo składali swoje podpisy pod skierowaną już do marszałka Sejmu poprawką do konstytucji.

Zabijanie nienarodzonych dzieci Giertych porównał do holokaustu Żydów. Według niego, w XX wieku przyjęło ono "wymiar swoistego holokaustu na nienarodzonych, swoistej rzezi niewiniątek. Oczywiście, nie zapominając o tym, że holokaust na narodzie żydowskim był największą zbrodnią II wojny światowej i bez wątpienia olbrzymią tragedią. Tym niemniej ta zbrodnia XX wieku może być w jakiś sposób analogicznie porównywana" - ocenił lider LPR.

 Jego zdaniem, wprowadzenie do konstytucji zapisu chroniącego życie ludzi od momentu poczęcia "będzie również ważnym sygnałem w Europie i na świecie, że poglądy, głoszące dopuszczalność zabijania dzieci nienarodzonych", napotykają na sprzeciw. W swoim apelu powołał się na testament kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Zmiana konstytucji spowodowałaby, że próby złagodzenia ustaw antyaborcyjnych wymagałyby zmiany ustawy zasadniczej, a do tego potrzeba dwóch trzecich głosów. Konstytucyjna ochrona - według Giertycha - zapobiegłaby regulacjom, zgłaszanym w minionej kadencji parlamentu przez SLD.

Zdaniem lidera LPR, podobnego zdania jest wielu parlamentarzystów, nie tylko z tej partii. Przypomniał, że uchwałę parlamentu polskiego w sprawie ochrony życia w UE poparło 83 proc. posłów, a więc znacznie więcej, niż potrzebne do zmiany konstytucji 66 proc.

Swój apel Giertych nieprzypadkowo wygłosił w Częstochowie, krótko po zakończeniu uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej i odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w 50. rocznicę ich złożenia. Podkreślił, że ochrona życia jest jednym ze zobowiązań ślubów, które były szczególnym wydarzeniem.

- Ten akt, dokonany w bardzo trudnym okresie czasu, w roku 1956, w momencie, gdy Polska nie była wolna, gdy szalał komunizm, gdy panowały najgorsze relacje między Kościołem a państwem, gdy więziono prymasa, gdy prześladowano Kościół, gdy nie pozwalano na wolność zgromadzeń, jedyną ostoją duchową i ostoją wolności naszego państwa i narodu była Jasna Góra - powiedział Giertych.

Poprawkę do art. 38 konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego złożył w minioną środę w trakcie debaty o zmianach w ustawie zasadniczej dotyczących Europejskiego Nakazu Aresztowania poseł LPR Piotr Ślusarczyk. Zgodnie z nią, artykuł ten miałby brzmieć: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od momentu poczęcia". Obecnie brzmi: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".
PAP 2006-08-28

© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom