Portal / Dom i rodzina Niedziela - 29 maja 2022 Benity, Maksymiliana, Teodozji      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
120 zł na każde dziecko
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Człowiek to nie surowiec do badań
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

Ulga podatkowa w wysokości 120 zł na jedno dziecko niezależnie od liczby dzieci w rodzinie i pozostawienie uproszczonych form opodatkowania w formie ryczałtu i karty podatkowej - to niektóre poprawki do rządowego projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których przyjęcie sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendować Sejmowi. Po kilkakrotnym przekładaniu posiedzenia w sprawie podatków komisji udało się wczoraj zaopiniować zgłoszone poprawki do ustawy o PIT.


Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendować przyjęcie ulgi prorodzinnej w innej postaci niż proponował rząd. Członkowie komisji chcą, aby na każde dziecko można było odliczyć 120 zł. Rząd natomiast proponował, by w przyszłym roku z ulgi na dzieci mogły skorzystać rodziny z co najmniej trójką potomstwa, a ulga równa byłaby kwocie zmniejszającej podatek i wyniosłaby w przyszłym roku 572,54 zł na każde dziecko, co oznacza, że rodzina z trójką dzieci odliczyłaby ok. 1,7 tys. Aby jednak mogła skorzystać z całości ulgi, musiałaby osiągać odpowiednio wysokie dochody, by mieć odpowiednio wysoki podatek do zapłacenia, od którego można by ulgę odliczyć. Według przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych Aleksandry Natalli-Świat, komisyjna wersja ulgi prorodzinnej ten problem rozwiąże, a ponadto z ulgi na dzieci będą mogły skorzystać wszystkie rodziny. Za poprawką zgłoszoną przez PiS głosowała też Platforma Obywatelska. PiS nie zdecydowało się jednak poprzeć poprawki PO o wprowadzeniu od przyszłego roku dwóch stawek podatkowych (18 proc. i 32 proc.) w wersji z programu wyborczego PiS. Te dwie stawki, według projektu rządowego, będą obowiązywać od 2009 r. Do tego czasu pozostaną obecne stawki - 19, 30 i 40 proc., przy czym zostaną zwaloryzowane progi podatkowe i kwota wolna od podatku.
Uznanie komisji znalazła też m.in. poprawka zgłoszona przez SLD o przywróceniu ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Powrót do koalicji rządzącej sprawił, że Samoobrona wycofała swoją poprawkę o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do ponad 10 tys. zł. Z propozycji umożliwiającej wspólne opodatkowanie rodziców z dziećmi wycofała się LPR.
Komisja wbrew propozycjom rządowym zaproponowała też utrzymanie uproszczonej formy opodatkowania w formie ryczałtu i karty podatkowej. Posłowie postanowili jednak obniżyć próg kwotowy uprawniający do rozliczania się w formie uproszczonej, tak aby z tego rozwiązania korzystali naprawdę drobni przedsiębiorcy.
Z rozliczenia w formie ryczałtu będą mogli korzystać przedsiębiorcy, których przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 150 tys. zł. Dotychczas limit ten wynosił 250 tys. zł.
Artur Kowalski, Nasz Dziennik 2006-10-19

© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom