Portal / Dom i rodzina Poniedziałek - 30 stycznia 2023 Martyny, Macieja, Teofila     "Prawdziwie pięknym jest to, co czyni człowieka lepszym" - Anne Louise Stoel-Holstein
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
120 zł na każde dziecko
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Człowiek to nie surowiec do badań
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

Ulga podatkowa w wysokości 120 zł na jedno dziecko niezależnie od liczby dzieci w rodzinie i pozostawienie uproszczonych form opodatkowania w formie ryczałtu i karty podatkowej - to niektóre poprawki do rządowego projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których przyjęcie sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendować Sejmowi. Po kilkakrotnym przekładaniu posiedzenia w sprawie podatków komisji udało się wczoraj zaopiniować zgłoszone poprawki do ustawy o PIT.


Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendować przyjęcie ulgi prorodzinnej w innej postaci niż proponował rząd. Członkowie komisji chcą, aby na każde dziecko można było odliczyć 120 zł. Rząd natomiast proponował, by w przyszłym roku z ulgi na dzieci mogły skorzystać rodziny z co najmniej trójką potomstwa, a ulga równa byłaby kwocie zmniejszającej podatek i wyniosłaby w przyszłym roku 572,54 zł na każde dziecko, co oznacza, że rodzina z trójką dzieci odliczyłaby ok. 1,7 tys. Aby jednak mogła skorzystać z całości ulgi, musiałaby osiągać odpowiednio wysokie dochody, by mieć odpowiednio wysoki podatek do zapłacenia, od którego można by ulgę odliczyć. Według przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych Aleksandry Natalli-Świat, komisyjna wersja ulgi prorodzinnej ten problem rozwiąże, a ponadto z ulgi na dzieci będą mogły skorzystać wszystkie rodziny. Za poprawką zgłoszoną przez PiS głosowała też Platforma Obywatelska. PiS nie zdecydowało się jednak poprzeć poprawki PO o wprowadzeniu od przyszłego roku dwóch stawek podatkowych (18 proc. i 32 proc.) w wersji z programu wyborczego PiS. Te dwie stawki, według projektu rządowego, będą obowiązywać od 2009 r. Do tego czasu pozostaną obecne stawki - 19, 30 i 40 proc., przy czym zostaną zwaloryzowane progi podatkowe i kwota wolna od podatku.
Uznanie komisji znalazła też m.in. poprawka zgłoszona przez SLD o przywróceniu ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Powrót do koalicji rządzącej sprawił, że Samoobrona wycofała swoją poprawkę o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do ponad 10 tys. zł. Z propozycji umożliwiającej wspólne opodatkowanie rodziców z dziećmi wycofała się LPR.
Komisja wbrew propozycjom rządowym zaproponowała też utrzymanie uproszczonej formy opodatkowania w formie ryczałtu i karty podatkowej. Posłowie postanowili jednak obniżyć próg kwotowy uprawniający do rozliczania się w formie uproszczonej, tak aby z tego rozwiązania korzystali naprawdę drobni przedsiębiorcy.
Z rozliczenia w formie ryczałtu będą mogli korzystać przedsiębiorcy, których przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 150 tys. zł. Dotychczas limit ten wynosił 250 tys. zł.
Artur Kowalski, Nasz Dziennik 2006-10-19

© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom