Portal Wtorek - 27 wrzesnia 2022 Damiana, Mirabeli, Wincentego     "Nie można mieć wszystkiego; trzeba umieć cieszyć się z tego co się ma" - Barbara Wójcik
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-09-23 Wystąpienie prezydenta RP podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Wojna na Ukrainie była głównym tematem 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie pozwólmy, aby rosyjski terror rozlał się na cały świat – apelował w Nowym Jorku prezydent RP, Andrzej Duda. 


 


Prezydent Andrzej Duda wskazał, że tocząca się od siedmiu miesięcy wojna stała się konfliktem globalnym.– To nie jest tylko regionalny konflikt. Ta wojna, wojna Rosji przeciwko Ukrainie, to zarzewie światowego pożaru. Ta wojna dotknie i nasze, i Wasze kraje. O ile już się tak nie stało – powiedział Andrzej Duda. 


Prezydent RP wskazał na skutki rosyjskiej inwazji dla całego porządku światowego. Jednym z najbardziej tragicznych globalnych skutków rosyjskiej agresji jest kryzys żywnościowy oraz widmo głodu, które już teraz wisi nad dużą częścią świata.– Wedle ostrożnych szacunków, tylko w tym roku, z powodu wojny, ukraińskie zbiory będą mniejsze o 35 procent. (…) Szacuje się, że z powodu wojny w Ukrainie, liczba osób cierpiących chroniczny głód, wzrośnie w tym roku na świecie o ok. 47 mln osób – wskazał Andrzej Duda. 


Zdaniem polskiego prezydenta konieczne jest dalsze zwiększanie nacisków na Rosję, pomimo ceny, którą już teraz płaci Europa, chociażby w sektorze energetycznym. Dodatkowo Andrzej Duda apelował, a dalsze wspieranie Ukrainy i o to, aby wojna nam nie spowszedniała. – Nie wolno nam, nie wolno społeczności międzynarodowej okazywać zmęczenia tą wojną. Musimy pomagać. Musimy wspierać – powiedział polski prezydent.Przemówienie prezydenta RP chwali Lewica. Prezydent Polski wyraża stanowisko, które powinno być stanowiskiem całej Europy pomimo problemów, jakie ją czekają. – Głos prezydenta Dudy był potrzebny – podkreślił Maciej Konieczny, poseł Lewicy.  


Prezydent RP podkreślił, że Rosja musi ponieść konsekwencje, także finansowe.– Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić. Nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia. Dotyczy to każdego kraju plądrującego inny kraj – wskazał Andrzej Duda. 


To ważne słowa zauważył Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący komisji ds. reparacji ze strony Niemiec podkreślił, że prezydent pokazał analogię pomiędzy dzisiejszym bestialstwem Rosji a bestialstwem hitlerowskich Niemiec.– Jeśli mamy wojnę, mamy agresora (okupanta), mamy kraj, który jest ofiarą, który poniósł zniszczenia, to kraj agresora powinien w przyszłości wypłacić reparację wojenne. Sprawa dotyczy zarówno Rosji, która dzisiaj toczy wojnę na Ukrainie, ale też dotyczy Niemcy, które, jak wiemy, zniszczyły Polskę – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.Z tezami przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy zgadza się także Polskie Stronnictwo Ludowe. Miłosz Motyka, rzecznik PSL, zaznaczył, ze słowa prezydenta RP powinny znaleźć posłuch przede wszystkim wśród brukselskich eurokratów.– To było przemówienie, które ma otwierać oczy przede wszystkim politykom Europy Zachodniej, którzy często woleliby myśleć o jak najszybszym przywróceniu jakichkolwiek relacji gospodarczych z Rosją – wskazał Miłosz Motyka.Słowa prezydenta RP usłyszał obecny na sesji generalnej ONZ kanclerz Niemiec, Olaf Scholz. Jego kraj przez wiele lat był głównym wspólnikiem gospodarczym i finansowym Rosji, przez co teraz Niemcy praktycznie w ogóle nie udzielają pomocy walczącej Ukrainie. Kanclerz Olaf Scholz na forum ONZ odniósł się do bieżącej sytuacji.– Putin tylko wtedy porzuci wojnę i swoje imperialistyczne ambicje, gdy zda sobie sprawę, że nie może wygrać. Dlatego nie zaakceptujemy pokoju podyktowanego przez Rosję. Dlatego nie zaakceptujemy jakichkolwiek pretensjonalnych referendów – powiedział Olaf Scholz.W dalszym ciągu deklaracje Niemiec to tylko puste słowa  – podkreślił prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.– Póki nie zobaczymy realnych kwestii w tym znaczeniu, realnych działań w relacjach z Rosją, to ciągle Niemcy będą postrzegani jako krypto prorosyjski kraj – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.Na forum ONZ Polska wystąpiła jako lider Europy Środkowo-Wschodniej wspierający  Ukrainę. Ciekawostką jest, że na pokład rządowego samolotu w drodze do Stanów Zjednoczonych prezydent RP zabrał oraz prezydentów Mołdawii i Estonii, oraz Sekretarza Generalnego NATO. – To dokładnie symbolizuje rolę Polski, która dawne ziemie Jagiellońskie stara się skupiać wokół siebie i kreślić nową strukturę jedności – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.W obliczu wojny na Ukrainie i straszenia przez Rosję użyciem broni atomowej współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej nabiera specjalnego znaczenia.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 21


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom