Portal Wtorek - 31 stycznia 2023 Joanny, Ksawerego, Luizy    "Cnota jest arystoktacją ducha" - Ernest Renan
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2023-01-26 Europejski Trybunał Obrachunkowy zamierza zbadać polską ,,praworządność"

Europejski Trybunał Obrachunkowy zapowiedział kontrolę w Polsce w sprawie wydawania środków unijnych. Urzędnicy zamierzają sprawdzić, czy kraje, do których trafiają środki unijne, są „praworządne”.


Europejski Trybunał Obrachunkowy odpowiada za kontrole finansów Unii Europejskiej, a także sprawdza, czy nie dochodzi do korupcji. O planowanej kontroli Trybunału w Polsce poinformował portal Deutsche Welle.„Polska została wybrana do kontroli, bo podobnie jak Węgry jest jednym z państw członkowskich, wobec których uruchomiono procedurę z art. 7  Traktatu o Unii Europejskiej” – podał Deutsche Welle.Do Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego wpłynęło już pismo w sprawie kontroli od Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Kontrolerzy sprawdzą, czy pieniądze z unijnego budżetu – mowa głównie o funduszach z polityki spójności i odbudowy – zgodnie z mechanizmem warunkowości rzeczywiście trafiają tylko do państw, które przestrzegają zasady tzw. praworządności.


Polska to transparentny kraj – wskazała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.– Jesteśmy przykładem na to, że defraudacje środków unijnych zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko – powiedziała Jadwiga Wiśniewska.Od wielu lat Polska była wymieniana za wzór w wydawaniu unijnych pieniędzy – podkreślił dr Marcin Kędzierski, politolog.– W tym konkretnym aspekcie Polska raczej nigdy nie miała problemów z pozytywnym rozliczeniem europejskich funduszy – mówił dr Marcin Kędzierski.


– Europejski Urząd ds. Przeciwdziałań (OLAF) pokazuje Polskę jako kraj, gdzie nie ma sytuacji korupcyjnych, choć być może są drobne błędy. Kontrola, mam nadzieję, będzie merytoryczna – wskazał Bogdan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.Europejski Trybunał Obrachunkowy chce iść o krok dalej i sprawdzać, czy sądy w Polsce są niezależne, aby należycie kontrolować działania antykorupcyjne. Wiele unijnych instytucji już zarzuciło Polsce brak tzw. praworządności. To dlatego blokowane są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Teraz zagrożone są pieniądze z budżetu.


– Chcemy jak najbardziej uczciwie wydawać wszystkie pieniądze. Widziałem raport sprzed mniej więcej roku (…), gdzie byliśmy znacznie poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o nieprawidłowości w wydawaniu tych środków, więc  jestem absolutnie spokojny – podsumował premier Mateusz Morawiecki.


Polska otrzyma w latach 2021-2027 aż 76 miliardów euro z Funduszu Spójności.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 24 stycznia 2023


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom